renovating.co.il

מרצפות - ללכת כמו בני אדם, לרחף כמו אלים

ממפעלי שיש איטלקיים ועד מרצפות קרמיקה עם קישוטים שונים.
בתי ישראל מתקשטים במרצפות יקרות, שמשכיחים את ימי הבלטות השבורות

תשכחו מכל מה שהכרתם על ריצוף בית. לא עוד בלטות שבורות, אלא מרצפות קרמיקה או שיש, שלא נדבר על פרקטים מבריקים. לא מדובר רק בעיצוב חדשני אלא בתקנים שונים לגמרי


מרצפות קרמיקה-עלות נמוכה, שחיקה נמוכה

מרצפות קרמיקה, ובעיקר גרניט פורצלן, היא הבחירה הנפוצה ביותר עד היום מבחינת חומרי בנייה לריצוף בישראל. העלות הנמוכה יחסית, העמידות (היחסית) בשחיקה, ובעיקר המגוון הגבוהה אליו ניתן להגיע מבחינת מראה חיצוני, הופכות את גרניט הפורצלן לברירה הטבעית כאשר שוקלים חומרי ריצוף.

כמו בכל חומרי בניין אחרים, גם במקרה של גרניט פורצלן מומלץ מאוד להשתמש אך ורק במוצרים בעלי תו תקן ישראלי. בדרך כלל נוכחות תו תקן מעידה לא רק על טיב המוצר, אלא גם על טיב החברה: אמינות גבוהה יותר, אחריות מקיפה לפרקי זמן ארוכים יותר (בדרך כלל מעל לשלוש שנים) וכדומה.

התקן הישראלי בדבר אריחי קרמיקה הוא ת"י 314, הניתן לעיון במכון התקנים (www.sii.org.il), מפרט בין השאר את תכונות העמידות של המרצפות למגוון כוחות שחיקה (כוחות שבירה, כוחות גזירה וכו'), וכן את הסטיות המותרות בעיבוד. התקן מרשה סטיה של +-2 מ"מ בגובה (עובי) המרצפות ועד 3 מ"מ מן המישור (קמירות) באריחים הגדולים מ40 ס"מ על 40 ס"מ. המשמעות של כל הנ"ל היא שאריחים בעלי תו תקן יהיו ישרים וזהים יותר, ולכן יביאו לתוצאה סופית חלקה יותר (בהנחה שההנחה נעשית כראוי כמובן).

הגדלים של מרצפות קרמיקה ניתנים לבחירה, אולם בדרך כלל מדובר במרצפות מלבניות של 20X20 עד 60X60 ס"מ כל מרצפת. העלות של גרניט פורצלן למ"ר רץ נעה בין 80-500 ₪.


מרצפות שיש - מבריק ויקר

מרצפות השיש הרבה יותר יקרות מפתרונות הקרמיקה, וחיסרון משמעותי נוסף שלהן הוא צורך בעיבוד מקצועי (אחרת עם הזמן יכולים להווצר סדקים משמעותיים, בייחוד אם מדובר על שיש טבעי שהוא גם הרבה יותר יקר).

לא קיימים תקנים מוסדרים לגבי מרצפות שיש, אולם חלק מן המוצרים נהנים מתקנים ישראליים (וכן תקנים אמריקאיים או אירופאיים) אחרים, ומומלץ במידה האפשר להצמד אליהם.

העלות של מ"ר מרצפות משיש "מעובד" (שיש "מזוייף" או "מלאכותי", שם כללי למגוון חומרי בניין שלא עשויים מאבן שיש טבעית אלא מסוגי גרניט או אבן אחרת מלוטשת) מתחילה מ300 ₪ למ"ר, ועלות חומרי בניין עשויים שיש טבעי מתחילה מ400 ₪ למ"ר ונעה צפונה במהירות.


עלות התקנה -מהשיש ועד אחרון הפועלים

מובן כי גם במקרה של ריצוף, חומרי בנייה הם רק חצי מן הסיפור: צריך גם להתקין את כל החומרים בצורה טובה ומאוזנת.

ההתקנה יכולה להעשות על מגוון מדיומים, כאשר הנפוצים שבהם הם:

  • חול
  • שומשומית
  • חצץ
התקן (ובעלי המקצוע) ממליץ להשתמש בחול מיוצב, כאשר השיטה המקובלת להדבקת האריחים היא באמצעות רובה.

עלות העבודה מחושבת למ"ר אפקטיבי, ונעה בדרך כלל בין 120-150 ₪ למ"ר. חשוב מאוד לשים לב כי בדומה למתרחש בתחום חומרי בניין, גם העבודה יכולה להיות מאיכויות שונות, ולא תמיד הפתרון הזול יותר מועדף.

הזהרו במיוחד מהצעות של עובדים לא חוקיים (מהגרי עבודה ללא אשרה): ההצעות יכולות להראות זולות מאוד (75-90 ₪ למ"ר). למרות זאת, גם ללא איכות העבודה המוטלת בספק, כמה שיקולים אמורים למנוע מכן אפילו את המחשבה להעסיק עובד לא חוקי:
  • הקנס על העסקת עובד לא חוקי הוא 10 אלף ₪ למעסיק
  • בדרך כלל העבודה לא כוללת עלות עלי עבודה, הסעות וכו' (שמעלה את המחיר למ"ר בעוד 20-30 אחוז, כך שכבר עברנו את סף ה100 ₪ למ"ר).
  • אין כל אחריות לאחר סיום העבודה.

לפני שמזמינים שיש או קרמיקה, תבררו מהי רמת השחיקה שלהם, איך מנקים אותם, ותוודאו שהם אכן מתאימים לעיצוב הבית09/05/2013    המאמר עודכן בתאריך 09/05/2011    renovating.co.il
פורום שיפוצים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר renovating.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת שיפוצים - בואו הצטרפו
Copyright © 2019 renovating.co.il כל הזכויות שמורות
אינדקס השיפוצים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים בתחום השיפוצים
מחפשים חומרי בניין לרכישה? נשמח לשוחח
072-3301393

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!