renovating.co.il

סגירת מרפסות - סוגרים מרפסת ופותחים חדר חדשבעקבות משבר הדיור החריף, דיירים אשר אין ביכולתם לעבור דירה, מחפשים פתרונות יצירתיים במטרה להסב את תנאי הדירה הנוכחית לצרכיכם ובמקביל להעלות את ערך הנכס.
מהסיבה הזו, דיירים רבים בוחרים לבצע סגירת מרפסות והפיכתן לחדרים נוספים או להיפך, להפוך מרפסת סגורה למרפסת שמשמבחינה חוקית, סגירת מרפסות או פתיחת מרפסות הוא אינו עניין של מה בכך, היות ומדובר בסוגיה בעלת פוטנציאל להשפיע על מראה הבניין המשותף כולו ובכך להפריע ליתר הדיירים. בנוסף, הממשלה רוצה למנוע בנייה חופשית ואת הכיאוס הכרוך בכך, ולפיכך פתיחה או סגירת מרפסות כרוכה בהנפקת לא מעט אישורים מטעם הרשות המקומית.

במאמר הבא נעסוק בסוגיית פתיחת או סגירת המרפסות ונלמד בדיוק במה זה כרוך.


פתיחת מרפסת- על שום מה ולמה?

על אף שמרפסות אינן מחושבות בארנונה ומעלות באופן משמעותי את ערכו של הנכס, פתיחת מרפסת היא אינה תהליך נפוץ כמו סגירתה. הסיבה לכך נובעת מן העובדה שהמרפסת איבדה מתפקידה החברתי והערכי לאורך השנים, וכעת, בייחוד על רקע משבר הדיור, ישראלים רבים מעדיפים דווקא להסב את המרפסת לחדר נוסף ולא ההיפך.

בדרך כלל מרפסות נוספות לבניין משותף כחלק מפרוייקט קבלני ולא בתור יוזמה פרטית, במטרה לא לכער את המראה הכללי של הבניין אלא להעלות את ערך כל הדירות
במשותף. בכל המקרים, החוק מאפשר הוספת מרפסות אחת על גבי השנייה רק בתנאי שאלו נעות בסדר גודל שבין 12 מ"ר ל-14 מ"ר בלבד, ובתנאי שקיימת הסכמה עקרונית מצדם של 75% מדיירי הבניין לפחות להוספתן.

לעתים קיימת אפשרות לבצע הוספת מרפסת גם באמצעות חוק תמ"א 38, עבור בניינים שגילם גבוה מ-30 שנה, מה שעשוי לחסוך לדיירים את עלויות הבנייה הגבוהות.

את המרפסת ניתן לבנות באמצעות בטון ובלוקים או באמצעות האפשרות הפופולרית יותר- יצירת שלד פלדה מגוולון. בתהליך השני שיטת הבנייה מתקצרת באופן משמעותי ואילו דיירי הבניין לא נדרשים לחוות הפרעות מיותרות במהלך התהליך.

בנוסף, קל יותר לקבל אישורים לבנייה עפ"י השיטה השניה מאשר בנייה מאסיבית יותר באמצעות בטון ובלוקים. יש להקדיש מחשבה לא רק לשיטת הבנייה, אלא גם לרצפת המרפסת, אשר בנויה לרוב מלוחות על בסיס מלט המחוזקות בסיבים המכונים פיבר צמנט ולבחור לה גימור מתאים- החל מקרמיקה ועד לדקים העשויים עץ.

את חיפוי המרפסת ניתן להשאיר כפי שהוא או לחילופין להוסיף לוחות צמנטיים, שאמנם יוסיפו למראה החיצוני של המרפסת אך במקביל גם ייקרו את עלויות הבנייה.

חשוב לתכנן את המרפסת בצורה הגיונית, כך שתוכל לשאת את העומסים הצפויים. בנוסף, מאחר ומדובר בגזוזטרא בעלת שטח פנים קטן יחסית, יש לתכנן אותה באופן כזה
שייצור אשליה של מרחב גדול יותר, כמו למשל באמצעות הנחת אדניות או כדים על המעקה או במקומות גבוהים יותר, ולא על הרצפה עצמה.

באשר לסוגיית העלויות, חשוב לדעת כי הוספת מרפסת היא לא בדיוק הוצאה נזילה, אלא כרוכה בהשקעה של 50-80 אלף ש"ח, אך מדובר בהשקעה כדאית היות ומרפסת בדרך כלל מעלה את ערך הנכס ב-10%-15%, בייחוד באזור ירושלים.


סגירת מרפסת- לא קל כמו שחשבתם

על אף כל תועלותיה של המרפסת, מרבית הישראלים מעדיפים דווקא להסב את המרפסת לחדר נוסף בבית. באשר לסוגייה החוקית, נציין כי לא תמיד פשוט לקבל את ההיתרים הנדרשים לצורך ביצוע פעולה זו. למעשה, ישנם סוגים מסויימים של מרפסות, כמו לדוגמא מרפסת הקונזולה, שאין אפשרות להסב אותה לחדר של ממש, ולכן פעולה כזו לעולם לא תקבל את האישור הנדרש, שהרי מדובר בסכנת נפשות של ממש.

בנוסף, נושא קבלת האישורים משתנה מאוד מרשות מקומית אחת לשניה, וישנן רשויות מקומיות המאפשרות סגירת מרפסת ללא קבלת היתרים מיוחדים וזאת רק בתנאי שמדובר בבנייה קלה בלבד.

ישנן רשויות מקומיות לעומת זאת, שנוהגות לסרב לסגירת מרפסות באופן כמעט גורף. מאחר שלכל רשות מקומית יש את שיקוליה, בדרך כלל מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בחוקי הבנייה של אותה רשות.

ישראלים רבים בוחרים לבצע סגירת מרפסות ללא קבלת היתר מתאים היות והמרפסת לא כרוכה בהיטל ארנונה, אך בטווח הארוך מדובר בפעלה לא משתלמת ואף מסוכנת, שכן ההיטלים עבור עבירת בניה כזו יכולים לנוע מקנסות גבוהים מאוד ועד קבלת צו הריסה.

כדי לקבל היתר חוקי יש להגיש למועצה המקומית תוכנית טפוגרפית, אשר נערכת לרוב על ידי מהנדס ומודד, בצירוף מסמכים נוספים, עפ"י דרישתה של המועצה. בשלב הבא התוכנית תפורסם ברבים על מנת לאפשר לדיירים השכנים את האפשרות לערער תוך 14 יום אם יראו בכך צורך. במידה ונתקבל סירוב, למגיש התוכנית יש גם כן אפשרות להגיש את ערעורו.


כיצד סוגרים מרפסת?

קיימות שתי שיטות עיקריות לביצוע שיפוצים במרפסת, האחת היא הפשוטה, המהירה והזולה יותר, זו שלעתים לא מחייבת בקבלת אישורים מיוחדים, והיא הפיכת המרפסת למרפסת מקורה. משמעות הדבר הוא שפשוט מוסיפים למרפסת גג ואין צורך בעבודות שיפוצים מיוחדות.

כאשר רוצים להפוך את המרפסת לחדר קונבציונלי, העבודה היא מעט מורכבת יותר: משפצים יצטרכו לעשות שימוש בחומרים כמו בטון ועץ, אך ישנם גם משפצים שדוגלים בהפיכת המרפסת לחדר באמצעות השימוש באלומיניום, שהוא 'הצעקה האחרונה' בעולם העיצוב.

במקרה השני חשוב לבחור חברת שיפוצים המתמחה באטימת מרפסות באמצעות אלומיניום.

בנוסף, חשוב לבחור אמצעי הצללה מתאימים עבור המרפסת על מנת שתוכל להפוך לחדר רגיל ולא תיצור אפקט של חממה, לתכנן בצורה נכונה את כיווני פתיחת הדלתות כדי למנוע מצב שבו חלון אחד חוסם את החלון השני, ולבחור בזכוכית מתאימה התיצור בידוד.

במידה ובמרפסת יותקן חלון הזזה שיתפקד גם כדלת, יש לוודא שנעשה התאמה בגודלה ובמשקלה של הדלת לשטח המרפסת וכי ניתן לפתוח ולסגור אותה ללא שום קושי.


בעת ביצוע סגירת מרפסות חשוב להתייחס למראה הכללי של הבניין על מנת לא להסב לו נזק, ולהתאים את פעולות השיפוצים  לחזותו של הבניין כולו07/11/2013    המאמר עודכן בתאריך 24/09/2015    renovating.co.il
פורום שיפוצים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר renovating.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת שיפוצים - בואו הצטרפו
Copyright © 2019 renovating.co.il כל הזכויות שמורות
אינדקס השיפוצים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים בתחום השיפוצים
מחפשים מקצוען שיפוצים? רשימת המומלצים עומדת לרשותכם
אנחנו עובדים עם קבלני השיפוצים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!