renovating.co.il

הבנייה בישראל- חוק התיכנון והועדות השונות


בשבועות האחרונים, אנו שומעים לא מעט על שינויים שעומדים להתרחש בעולם הבנייה והשיפוצים. הממשלה מתכוונת להאציל יותר סמכויות לועדות התיכנון המקומיות ובכך להקל , לפי דעתה, על הבנייה של התושבים. שינויים אלו הם חלק מהרפורמה הכללית שמתכננת הממשלה לבצע בענף הבנייה, רפורמה שהחלה עם הפרטת קרקעות המדינה ונמשכת עם הפשרת הבנייה בשטחים נרחבים. הכל כחלק מניסיון להוריד את מחירי הנדל"ן, להקל על האזרחים בכלל ובפרט על הזוגות הצעירים לרכוש דירה ולהפוך את ענף הנדל"ן הישראלי לפתוח יותר.

גבולות עולם הבנייה הישראלי

במאמר זה ננסה להסביר על קצה המזלג, באלו גבולות פועל ענף הנדל"ן הישראלי. ב1965 חוקק חוק תכנון ובנייה . חוק זה מסדיר את אופי הפעילות של מוסדות התיכנון השונים, הן הארציים, המחוזיים והמקומיים. החוק למעשה מסדיר את כל תוכניות המתאר שיוצרת הממשלה ויוצרות העיריות, הן את אופי שימור המבנים בישראל, סלילת דרכים, הסדרי רישוי וכל דבר אחר שקשור לתחום ולענף הבנייה. במידה ורוצים לשנות משהו בתחום, חייבים לשנות את הסעיף בחוק.

ועדות התיכנון הינן משמעותיות שכן הן למעשה קובעות מה ייבנה, כיצד ואיפה. הן מפשירות שטחים לבנייה, הן קובעות מה מותר לבנות ומה לא, כיצד בונים וכדומה. הרעיון שעומד מאחוריהן הוא, שלא כל אחד יבנה מה שהוא רוצה איך שהוא רוצה, אלא שיהיה סדר מסוים. הסיבות שהממשלה רוצה לתת יותר כוח לועדות תיכנון מקומיות על פני אלו האיזוריות הן, כך תהיה פחות בירוקרטיה, כך האזרחים יוכלו לבנות מהר יותר.

בעיקרון יש מספר ועדות בישראל שקובעות סדרי בנייה. לעיתים הן מתנגשות ולעיתים הן משלימות אחת את השנייה. יש את המועצה הארצית לתיכנון, ועדה לתשתית לאומית, ועדה מחוזית וועדה מקומית לתכנון, ועדה לשמירה על קרקע חקלאית, ועדה לשמירה על החופים וועדה למתקנים ביטחוניים. כאשר עולה לאחת הועדות נושא מסוים, היא דנה בו, תוך שמיעת כל הצדדים הנוגעים בדבר וקובעת החלטה בנושא.

כפי שצויין הועדות פועלות בשם חוק התכנון. חוק זה קובע את תקנות התכנון והבנייה, את סדרי תכנון ובנייה בישראל, תוכנית בניין ערים, מעניק היתרי בנייה, קובע את התפקיד של הועדות השונמות וכן מאפשר הקלות בבנייה בנסיבות מיוחדות. הקלות אלו, נועדו להגמיש את הכללים במידה והם לא מתאימים למצב הנתון. לרוב מדובר על הקלות בתוספות שטח, תוספות לקומה, תוספות באמצעי בנייה או תוספות כתוצאה משינויים סביבתיים או חברתיים שהופכים את הכללים לישנים.

לסיכומו של דבר, ענף הנדל"ן הישראלי פועל על פי חוקים וועדות שונות, אשר מנסות ליצור סדר ולנווט את הענף לכדי פעילות סבירה שתקל על היזמים ועל האזרחים שרוכשים דירות. כעת נותר לראות האם הרפורמות בתחום אכן יביאו את השינוי המתבקש.
 05/10/2011    המאמר עודכן בתאריך 05/10/2009    www.renovating.co.il
פורום שיפוצים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר renovating.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת שיפוצים - בואו הצטרפו
Copyright © 2019 renovating.co.il כל הזכויות שמורות
אינדקס השיפוצים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים בתחום השיפוצים
מחפשים קבלן שיפוצים מקצועי ואמין? דברו עם אחד מהרשימה שלנו
אנחנו עובדים עם קבלני השיפוצים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
היקף השיפוץ:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!