קיר תומך הוא מבנה שנועד לעכב או לשמר אדמה ולמנוע שחיקה. הקיר מהווה מרכיב חשוב בגינון ובבנייה שכן הוא מספק יציבות ותמיכה לאזורים משופעים או לא אחידים. קירות תומכים משמשים בדרך כלל במסגרות שונות כגון נכסי מגורים, מבנים מסחריים וכבישים מהירים.

אחת הסיבות העיקריות לכך שקירות תומכים כה חשובים היא בגלל שהם עוזרים למנוע שחיקת קרקע. כאשר יש שיפוע או הבדל גובה משמעותי בנוף, כוח הכבידה יכול לגרום לאדמה להחליק או לשטוף בזמן גשמים כבדים או סופות. קיר תמך משמש כמחסום, מחזיק את האדמה במקום ומונע שחיקה.

 

לקירות התומכים תפקיד מכריע גם במניעת תנועת קרקע ונזקים מבניים. באזורים עם אדמה לא יציבה או רופפת, הלחץ מהאדמה יכול לגרום לתזוזה או שקיעה של הקרקע, מה שיוביל לבעיות ביסוס וחוסר יציבות מבנית. על ידי מתן תמיכה והחזקה של האדמה, קיר תמך מסייע בפיזור הלחץ באופן שווה ומפחית את הסיכון לתנועת קרקע.

 

קירות תומכים מתאפיינים ביכולת ליצור שטח שמיש. בנופים עם מדרונות תלולים, ניתן לבנות קיר תמך ליצירת טרסות או במות מפולסות. מרפסות אלו יכולות לשמש למטרות שונות כגון גינון, פינות ישיבה, או אפילו מקומות חניה נוספים. קירות תמך לא רק משפרים את המשיכה האסתטית של הנוף אלא גם ממקסמים את השטח הפנוי.

 

בנוסף, קירות תומכים יכולים לעזור בניהול ניקוז המים. על ידי הפניית זרימת המים, קירות תומכים יכולים למנוע את התקבצות המים או להצטבר באזורים לא רצויים. זה שימושי במיוחד באזורים המועדים להצפות או שבהם חיוני ניקוז מתאים.

 

סוגי קירות תומכים

 

בבואכם לבחור את סוג קיר התמך המתאים לצרכים הספציפיים שלכם, ישנן מספר אפשרויות שיש לקחת בחשבון. לכל סוג יתרונות והתאמה משלו בהתאם לגורמים כמו תנאי האתר, תקציב ואסתטיקה רצויה – אם הצורך באותו קיר תומך עולה במסגרת שיפוצים, תוכלו להיוועץ עם קבלן שיפוצים לגבי סוג הקיר המתאים.

 

סוג נפוץ אחד של קיר תמיכה הוא קיר הכבידה. כפי שהשם מרמז, קירות הכבידה מסתמכים על המשקל והמסה שלהם כדי לעמוד בלחץ האדמה שמאחוריהם. קירות אלו עשויים בדרך כלל מבטון או אבן ומתאימים לגבהים נמוכים יחסית. קירות כבידה הם חסכוניים וקלים לבנייה, מה שהופך אותם לבחירה פופולרית עבור פרויקטים למגורים.

 

במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך לבנות קיר תמיכה בחלל צר או באתר משופע. במצבים כאלה, קיר תומך המתבסס על "ערימות" עשוי להיות הבחירה המתאימה ביותר. ערימות יריעות הן קטעי פלדה או ויניל ארוכים המשתלבים זה בזה, הנדחפים לתוך האדמה כדי ליצור מחסום. הם נמצאים בשימוש נפוץ באזורי קו המים או היכן שהחפירה אינה אפשרית.

 

סוגים אחרים של קירות תומכים כוללים קירות מעוגנים, קירות נגד מבצר וקירות גביונים. קירות מעוגנים משתמשים בכבלים או במוטות כדי לספק תמיכה נוספת והם משמשים לעתים קרובות באזורים עם לחץ אדמה גבוה.

 

בניית קיר תומך בטון: מדריך שלב אחר שלב

 

בניית קיר תומך מבטון מצריכה תכנון וביצוע קפדניים על מנת להבטיח את יציבותו ואריכות ימים. להלן מדריך שלב אחר שלב שיעזור לך בתהליך:

 

 • הכנת האתר: התחילו בסימון השטח בו ייבנה קיר התומך. נקו את האתר מכל צמחייה, סלעים או פסולת. חפרו את השטח, וודאו שהבסיס ישר ויציב.
 • בסיס: חופרים תעלה לאורך הקו המסומן, מה שהופך אותה לרחבה יותר מהרוחב המתוכנן של הקיר. עומק התעלה יהיה תלוי בגובה הקיר ובסוג האדמה. בדרך כלל, התעלה צריכה להיות לפחות שליש מגובה הקיר. דחסו את האדמה בתחתית התעלה והוסיפו שכבת חצץ לניקוז.
 • משטחים: יוצקים משטחי בטון לאורך בסיס התעלה. גודל ועומק התשתית יהיו תלויים בדרישות הגובה והנשיאה של הקיר. חזקו את הבסיס עם מוט ברזל לתוספת חוזק.
 • טפסות: בניית טפסות לאורך התעלה כדי להכיל את הבטון. הטפסות צריכה להיות חזקה ויציבה, ולוודא שהיא ישרה וצנומה. השתמשו בלוחות עץ או צורות מוכנות המיועדות לקירות תומכים.
 • חיזוק: התקינו את מוט הפלדה בצורה אנכית בתוך הטפסות, תוך הקפדה על מרווחים וכיסוי נאותים. חיזוק זה יוסיף חוזק לקיר הבטון.
 • יציקת בטון: מערבבים את הבטון לפי הוראות היצרן. יוצקים את הבטון לתוך הטפסות, מתחילים בקצה אחד ומתקדמים אל הקצה השני. השתמש בוויברטור כדי להסיר בועות אוויר ולהבטיח איחוד תקין.
 • גימור: החליקו את פני הבטון בעזרת כף או מצוף. אתה יכול גם להוסיף מרקם או דוגמאות דקורטיביות אם תרצו. אפשרו לבטון להתאחות למשך הזמן המומלץ, הגנו עליו מפני ייבוש מהיר מדי או מחשיפה לתנאי מזג אוויר קיצוניים.
 • מילוי חוזר: לאחר שהבטון התרפא, מלאו את האזור שמאחורי קיר התומך בחצץ או באדמה. דחסו את המילוי בשכבות, תוך הבטחת ניקוז נאות למניעת הצטברות מים.
 • ניקוז: התקינו צינורות ניקוז או חורי בכי במרווחים קבועים לאורך בסיס הקיר כדי לאפשר למים לברוח ולמנוע לחץ הידרוסטטי.
 • גימור: לבסוף, יש לשקול להוסיף גימור כדי לשפר את האסתטיקה של קיר התומך. לשתול צמחייה, להוסיף אבנים משתלבות דקורטיביות, או להתקין תאורה כדי ליצור מבנה מושך ויזואלית ופונקציונלי.

 

כמה גבוה יכול להיות קיר תמך?

 

גובהו של קיר תמך תלוי בגורמים שונים כגון סוג האדמה, העומס שהיא תישא, וחוקי הבנייה המקומיים. בדרך כלל, ניתן לבנות קיר תמך בגובה של עד 2 מטר ללא צורך בחיזוק נוסף. עם זאת, חשוב לציין שמגבלת גובה זו עשויה להשתנות בהתאם לנסיבות הספציפיות.

 

עבור קירות תמך גבוהים יותר, יש צורך באמצעים נוספים כדי להבטיח יציבות. אמצעים אלה יכולים לכלול שימוש בבטון מזוין, התקנת חומרי גיאוגריד או גיאוטקסטיל, או שילוב עיצוב שלוחה. שיטות אלו מסייעות בפיזור הלחץ והכוחות המופעלים על ידי האדמה הנעצרת בצורה יעילה יותר, ומאפשרות בניית קירות גבוהים יותר.

 

במקרים מסוימים, במיוחד עבור קירות גבוהים מאוד או מבנים קריטיים, כדאי להתייעץ עם מהנדס מבנים או מומחה קירות תמך. הם יכולים לנתח את תנאי האתר, להעריך את תכונות הקרקע ולספק הדרכה מומחים לגבי טכניקות התכנון והבנייה המתאימות להשגת קיר תמך בטוח ויציב.

 

חשוב לזכור כי חריגה ממגבלות הגובה המומלצות עבור קיר תמך עלולה לפגוע בשלמותו המבנית ולהגביר את הסיכון לכשל. לכן, יש חשיבות מכרעת להקפיד על התקנות וההנחיות שנקבעו על ידי הרשויות המקומיות על מנת להבטיח את בטיחותו ואריכות הימים של הקיר התמך.

 

איך ניתן לזהות קיר תומך?

 

כדי לזהות קיר תומך, יש כמה תכונות עיקריות שצריך לחפש. ראשית, קיר תמך בנוי בדרך כלל בניצב למדרון שבו הוא תומך. המשמעות היא שהוא ירוץ אופקית על פני המדרון במקום לעקוב אחר קו המתאר הטבעי שלו.

 

מאפיין נוסף של קיר תומך הוא גובהו. קירות התמך בדרך כלל גבוהים יותר ממפלס הקרקע שמסביב, מכיוון שהם נועדו לעצור את האדמה וליצור פלטפורמה מפולסת. לכן, אם אתה מבחין במבנה שנראה גבוה משמעותית מהנוף שמסביב, סביר להניח שמדובר בקיר תמך.

 

יתר על כן, לקירו תמך יש לרוב שכבות או נדבכים גלויים של חומרים כגון בלוקי בטון, לבנים או אבנים. שכבות אלו מוערמות אופקית ויכולות לספק רמזים לנוכחות של קיר תמך. בנוסף, לקירות התמך עשויים להיות תכונות ניקוז כגון חורי בכי או צינורות מחוררים כדי לסייע בניהול זרימת המים ומניעת לחץ עודף מאחורי הקיר.

 

לבסוף, נוכחות של אדמת מילוי חוזרת יכולה להוות אינדיקציה לקיר תמך. אדמת מילוי היא האדמה המונחת מאחורי הקיר כדי לספק תמיכה נוספת. לרוב הוא דחוס ויכול להיות בעל מרקם או צבע שונה בהשוואה לאדמה הטבעית באזור.

 

 

חומרים לבניית קירות תומך

 

בכל הנוגע לבניית קירות תמך, קיימות אפשרויות שונות בבחירת החומרים. בחירת החומרים תלויה בגורמים כמו האסתטיקה הרצויה, התקציב והדרישות הספציפיות של הפרויקט.

 

אחת האפשרויות הפופולריות לבניית קירות תמך היא בטון. קירות תמך מבטון ידועים בעמידותם וחוזקם. ניתן לשפוך אותם במקום או להכין אותם מראש ומציעים מגוון רחב של אפשרויות עיצוב. ניתן להשאיר קירות תמך מבטון חלקים או להיות בעלי מרקם, מוכתם או צביעה כדי לשפר את המראה שלהם.

 

חומר נפוץ נוסף לקירות תמך הוא עץ. קירות תמך מעץ הם בעלי מראה טבעי וכפרי, מה שהופך אותם לבחירה פופולרית בפרויקטי גינון. ניתן לבנות אותם באמצעות עץ מטופל בלחץ, אשר עמיד בפני ריקבון וריקבון. קירות תומכים מעץ הם מגוונים וניתן להתאים אותם בקלות למידות ולעיצוב הרצויים.

 

לאפשרות דקורטיבית ואסתטית יותר, ניתן להשתמש באבן טבעית לבניית קירות תמך. קירות תמך מאבן מציעים מראה נצחי ואלגנטי ויכולים להשתלב בצורה חלקה עם הנוף שמסביב. סוגים שונים של אבן, כגון אבן גיר, גרניט או אבן חול, יכולים לשמש ליצירת עיצובים ייחודיים ומושכים חזותית.

 

בנוסף, גושי בטון משתלבים צוברים פופולריות כחומר לקירות תמך. בלוקים אלו נועדו להתאים זה לזה כמו חלקי פאזל, וליצור מבנה חזק ויציב. קירות בלוקי בטון משתלבים קלים יחסית להתקנה ויכולים להוות אופציה משתלמת לפרויקטים קטנים יותר של קירות תומכים.

 

עיצוב קיר תומך

 

בעת תכנון קיר תומך, ישנם מספר גורמים חשובים שיש לקחת בחשבון. בראש ובראשונה, חשוב לקבוע את ייעוד הקיר. האם זה בעיקר למטרות תפקודיות, כמו מניעת שחיקת קרקע או תמיכה בשיפוע? או שמא היא נועדה להוסיף משיכה ויזואלית לנוף? הבנת המטרה העיקרית תנחה את תהליך העיצוב.

 

שיקול מרכזי נוסף הוא גובה ואורך הקיר התומך. מידות הקיר יהיו תלויות בדרישות הספציפיות של האתר ובכמות האדמה או החומר שצריך לשמור. חיוני לחשב את המידות המתאימות כדי להבטיח שהקיר יכול לתמוך ביעילות במשקל ובלחץ מהחומר השמור.

 

גם לתנאי הקרקע יש תפקיד מכריע בעיצוב קיר תמך. סוג הקרקע באתר יקבע את דרישות היציבות והניקוז של הקיר. חיוני להעריך את הרכב הקרקע, תכולת הלחות ופוטנציאל התרחבות או התכווצות. מידע זה יעזור לקבוע את מערכות החיזוק והניקוז הדרושות.

 

בנוסף להיבטים הפונקציונליים, יש לשקול גם את המשיכה החזותית של קיר התומך. העיצוב צריך להתאים לנוף הכללי ולהתמזג בצורה חלקה עם הסביבה. יש לשקול היטב גורמים כמו בחירת החומרים, הצבע, הטקסטורה וכל אלמנט אדריכלי נוסף כדי ליצור תוצאה אסתטית.

 

יתר על כן, חשוב לקחת בחשבון כל תכונות או דרישות נוספות שעשויות להיות נחוצות, כגון מדרגות, טרסות או תאורה. אלמנטים אלה יכולים לשפר את הפונקציונליות והשימושיות של קיר התומך תוך הוספת עניין ויזואלי נוסף לעיצוב.

 

שמירה על קיר תומך

 

תחזוקה נכונה של קיר התומך שלך היא חיונית כדי לשמור אותו במצב תקין ולהבטיח את אורך חייו. תחזוקה שוטפת תעזור למנוע מכל בעיה פוטנציאלית להסלים ולהאריך את תוחלת החיים של הקיר. הנה כמה טיפים חשובים שכדאי לעקוב אחריהם:

 

 • בדקו את הקיר התומך בקביעות: הקדישו את הזמן לבדיקה ויזואלית של הקיר שלכם לאיתור סימני נזק או בלאי. חפש סדקים, בליטות או כל תזוזה של החומרים. קליטת בעיות אלו בשלב מוקדם יכולה למנוע נזק נוסף ואת הצורך בתיקונים יקרים.
 • הקפידו על ניקוי הקיר: יש להסיר כל לכלוך, פסולת או צמחייה שעלולים להצטבר על פני הקיר. השתמש במברשת או במכונת שטיפה בלחץ עדינה כדי לנקות את הקיר מעת לעת. זה יעזור לשמור על המראה שלו ולמנוע צמיחה של עובש או טחב.
 • בדקו אם יש ניקוז תקין: ודאו שמערכת הניקוז מאחורי הקיר פועלת ביעילות. נקו כל סתימה או חסימה בצינורות הניקוז או בחצץ. ניקוז לקוי עלול להוביל להצטברות מים, מה שעלול לגרום נזק לקיר לאורך זמן.
 • תקנו כל נזק באופן מיידי: אם אתם מבחינים בסדקים, בליטות או סימנים אחרים של נזק, חשוב לטפל בהם בהקדם. ניתן למלא סדקים קטנים בחומר איטום מתאים, בעוד נזק משמעותי יותר עשוי לדרוש תיקונים מקצועיים. התעלמות מבעיות אלו עלולה להוביל להידרדרות נוספת ולפגיעה בשלמות המבנית של הקיר.
 • הקפידו על דירוג אדמה נכון: שימו עין על דירוג הקרקע מסביב לקיר. ודאו שהוא משתפל מהקיר כדי למנוע ממים להצטבר ולהפעיל לחץ מופרז. התאימו את הדירוג לפי הצורך כדי לשמור על ניקוז תקין.
 • שקלו תחזוקה מקצועית: עבור קירות תמך גדולים יותר או מורכבים יותר, עשוי להיות מועיל להזמין איש מקצוע לתחזוקה שוטפת. הם יכולים לבצע בדיקות מקיפות, לבצע תיקונים נחוצים ולספק ייעוץ מומחה כיצד לשמור על קיר התומך שלך במצב אופטימלי.

 

קירות תומכים ובטיחות

 

לקירות תומכים תפקיד מכריע במתן תמיכה ויציבות לנופים משופעים. עם זאת, חיוני להבין את חשיבות הבטיחות בכל הנוגע למבנים אלו. הנה כמה נקודות עיקריות שכדאי לזכור:

 

 • תכנון ובנייה נכונים: בעת בניית קיר תומכים, חיוני להקפיד על עקרונות תכנון וטכניקות בנייה נכונות. זה כולל הבטחת חיזוק הולם, בסיס מתאים וניקוז נאות. שכירת מהנדס או קבלן מקצועי יכולה לסייע להבטיח שהקיר נבנה כך שיעמוד בעומסים הדרושים ויעמוד בתקני בטיחות.
 • קחו בחשבון את הגובה והמיקום: גובה ומיקומו של קיר התומך הם גורמים משמעותיים לקביעת בטיחותו. קירות גבוהים יותר או ממוקמים באזורים עם לחץ קרקע גבוה דורשים חיזוק נוסף ושיקולי תכנון מומחים. חיוני להתייעץ עם אנשי מקצוע כדי להעריך את הדרישות הספציפיות לפרויקט.
 • בדיקות סדירות: בדיקות סדירות חיוניות כדי לזהות כל סימן של נזק או חוסר יציבות. חפשו סדקים, בליטות או הישענות בקיר, מכיוון שאלה יכולים להצביע על בעיות בטיחות אפשריות. אם מזוהים חששות כלשהם, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע כדי להעריך את המצב ולקבוע את התיקונים או החיזוקים הדרושים.
 • מחסומי בטיחות ושלטי אזהרה: בהתאם למיקום וגובה הקיר התומך, ייתכן שיהיה צורך להתקין מחסומי בטיחות או שלטי אזהרה למניעת נפילות בשוגג או גישה בלתי מורשית. זה חשוב במיוחד אם הקיר צמוד לאזורים ציבוריים או שבילים.
 • בקרת ניקוז ושחיקה נכונה: אמצעי בקרת ניקוז ושחיקה נאותים הם חיוניים לשמירה על יציבות הקיר התמך. ניקוז לקוי עלול להוביל להצטברות מים, שעלולים להפעיל לחץ מוגזם על הקיר ולפגוע בשלמותו. יישום מערכות ניקוז מתאימות ואמצעי בקרת שחיקה, כגון מילוי חצץ וגיאוטקסטיל, יכולים לסייע במניעת סכנות בטיחותיות פוטנציאליות.
מולי ברקת
ברקת שיפוצים

מנהל פורום שיפוצים ויועץ

חברת ברקת שיפוצים בהובלתו של מולי ברקת מבצעת שיפוצים רבים ומגוונים בתחום בכל איזור המרכז' החברה בעלת ניסיון רב בתחום ומספקת פתרונות לבתים פרטיים, עסקים ומוסדות. לחברה צוות מקצועי מאוד שפועל באופן שקוף מול הלקוחות ומשרה תחושת ביטחון ואמינות. מולי הינו קבלן רשום מספר 35765

מידע נוסף על מנהל הפורום

שאלות גולשים מהפורום בנושא קיר תומך

קיר בטון בין החדר למרפסת שמש, האם הוא קיר תומך?

שלום. רכשתי דירה. קומה 10 ומעלי פנטהאוז. יש לי מרפסת שמש שבה יש קיר בטון שמאחורי חדר שינה. רציתי לנסר ולעשות ויטרינה, יציאה מהחדר למרפסת. איך אני יכולה לדעת האם הקיר בטון הוא קיר תומך? האם צריכה...

הודעות בפורום פורום שיפוצים 26/05/2019