שליכט צבעוני יכול לשדרג את הבית שלכם בצורה מושלמת. אם אתם שוקלים לעשות שליכט – אתם מוזמנים לקרוא את המאמר המקיף והשלם בנושא. כולל כמה עולה שליכט צבעוני ועוד.

מה זה שליכט צבעוני?

אתם עומדים כרגע בשלב ציפוי החוץ של הבניין? ליווינו אתכם בהצלחה בשלב צביעת הבית, סקרנו את מוצרי נירלט המובחרים, כעת בואו נדבר בגובה עיניים על ציפוי החוץ, ולא סתם ציפוי חוץ אלא ההוא מהטרנד החדש – שליכט צבעוני. ולמען האמת, יש כאלה, יצירתיים יותר שמשתמשים בשליכט צבעוני גם לצביעת פנים. את השליכט הצבעוני ניתן ליישום בקירות, בעבודות גבס ואפילו על גבי פנלים מבודדים, השליכט הצבעוני משלב מראה יפה לצד נוחות גבוהה במיוחד.

 

באופן כללי כדי להבין מה תפקידו של השליכט, נתבונן בחומרים שממנו בנוי הקיר: הקיר מורכב מבלוקים, מעליהם מורחים טיח מתאים, שכבה שלישית מורכבת מהשליכט, שתפקידו – הגנה על הקירות מרטיבות. השליכט גם אמור לבודד את הבית מתנאי מזג אוויר חיצוניים, הוא בעל גמישות רבה ויכול לגשר על סדקים נימיים (עד 1 מ”מ) שנוצרים כתוצאה מתזוזה תמידית ולא מורגשת של הקיר. שכבה רביעית היא הצבע החיצוני שאתו צובעים את המבנה. במקרה שבחרנו בשליכט צבעוני – חסכנו את הצורך בשכבה הרביעית ולמעשה השליכט שבשכבה השלישית הופך להיות גם הצבע הסופי.

 

שימו לב: כשאומרים "טיח חיצוני" הכוונה היא לשליכט צבעוני. שכבת השליכט סותמת למעשה סדקים, בורות ושקעים בקיר ויוצרת מראה אחיד וחלק בגובה אחיד.

 

מתי מומלץ במיוחד להשתמש בשליכט צבעוני?

 

על פנל מבודד

 

בנייה קלה באמצעות פנלים מבודדים הולכת ותופסת תאוצה וכיום ישנם בתים, חנויות ואפילו מפעלים שבנויים בטכניקה זו. כדי לשפר את המראה החיצוני של הפנלים, מומלץ יישום שליכט צבעוני על הפנלים.

 

על חיפוי שפריץ

 

שפריץ על קירות היה מאוד נפוץ בשנות ה-70, כיום הוא נחשב לעיצוב מיושן וארכאי. שינוי של הציפוי דורש גירוד וקילוף החומר הקודם, מה שדורש זמן, כסף, ניקיון וכו'. לעומת זאת, את השליכט הצבעוני ניתן ליישם על השפריץ – ברוב המקרים מבלי צורך לגרד את השפריץ.

 

בבית מיושן

 

בבית ישן נוצרים קילופים ההופכים לסדקים עמוקים ומתפוררים, עם הזמן מתחילה חדירה של רטיבות לתוך הבית והמשך ידוע… לכן, חשוב לחדש מפעם לפעם את הציפוי החיצוני של הבית. השליכט הצבעוני יחסוך מעלות התיקון והחידוש.

 

שליכט צבעוני בקירות פנים- מעבר ליתרונות החומר כשכבת חוץ למבנה, ישנו גם שימוש בקירות פנים. הסיבה היא שמדובר במוצר דקורטיבי המתאים לסלון או בחדרים רטובים (כי כאמור, החומר עמיד במים).

 

שליכט צבעוני

 

הוראות והמלצות

 

לפני הקנייה, מומלץ לבחון את הצבעים כיצד הם נראים במציאות ולא רק בקטלוגים.  בשליכט הצבעוני עלולות להיות תנודות קלות בגוון, לכן כדאי להזמין את כל החומר בפעם אחת, ולא בשני משלוחים שונים. חשוב לוודא שהגוון שבחרתם עמיד לקרינת UV ואינו דוהה בשמש. חשוב להקפיד שהחומר בו נעשה שימוש הוא בעל אישור רשמי של מכון התקנים לסדיקה של 1 מ"מ.

 

אחריות

 

בשוק נהוג לתת אחריות של  5 שנים. האחריות מתייחסת לטיב החומר ולא  לטיב הביצוע כלומר, למקרים בהם יש דהייה של הצבע או שהוא נושר מהקיר. כדאי לבקש אחריות גם מהקבלן, עבור יישום החומר.

 

עיצוב וצבע

 

לשליכט הצבעוני מראה כפרי ייחודי ויפהפה. ניתן להשיג אותו בכל גווני מניפות הצבעים של החברות היצרניות. ישנן רמות שונות של טקסטורה אפשרית, הנקבעת לפי עובי הגרגרים בתערובת. ישנם גרגירים בעובי של מ"מ אחד, או גרגירים של 2 מ"מ. ככל שהגרגר עבה יותר, הטקסטורה תראה גסה יותר, אך גם שכבת ההגנה על הקיר תהיה עבה יותר. עוד יתרון של גרגרים עבים הוא טשטוש אפקטיבי יותר של פגמים בקיר.

 

מומלץ להתאים את צבע השליכט החיצוני לאחת מצבעי הקירות הפנימיים. למשל, בבית שקשת הגוונים בה היא אפור, תכלת, מוקה ושמנת. נבחר שליכט בגוון מוקה . ניתן לשלב גוון חדש לגמרי, למשל ירקרק או בז'. או להתאים לריצוף החוץ, האלומיניום והדלת.

 

עלויות שליכט צבעוני

 

מכיוון שרוב השימוש בשליכט הצבעוני הוא לקירות חיצוניים, אנו מתייחסים לעלויות החומר וליישום בקיר חיצוני. הקפידו על הצעת מחיר מפורטת, שכוללת את עבודת ההכנה, חומרי הגלם ושעות העבודה.השוו את מפרט העבודה שניתן לכם ומה הוא כולל. אם ההצעה זולה מדי, אל תסגרו אתו, בדקו אם חסרים דברים במפרט.השוו לפחות 3 הצעות מחיר מצבעים מומחים, אך לא מדי הרבה.

 

אם מדובר בחידוש צבע, העלות נגזרת מגודל העבודה ומצב הקירות. במקרה שעלות החומרים חלה עליכם – המזמינים, ולא על בעל המקצוע (למעשה זה תלוי בהסכם שלכם מול הקבלן או הצבעי) קחו בחשבון גם את השכרת הפיגומים והגרניק לשטיפת הקירות, הם מהווים חלק נכבד בהוצאות. בקשו הצעות מחיר בכתב.

 

בסעיף הבא נפרט באופן מוחשי את המחירים, אם כי כאמור הם יכולים להשתנות בהפרשים גדולים. מחיר גאלון שליכט צבעוני של 24 ק"ג, המספיק לכיסוי 8 מ"ר (כלומר קיר של 3 מטר בערך) נע בין 125 ל-150 ₪. כאשר הגוונים הכהים הם היקרים יותר.מחיר צבע מקשר, עבור גאלון המספיק לכיסוי של 50-60 מ"ר נע בין 140-160 ₪.מחיר עבודה, בחישוב מקורב לפי מספר הפועלים והספק ממוצע: 100-150 ₪ למ"ר.המחירים לא כוללים מע"מ

 

יישום וההכנה ליישום

 

גם כאן אנו נתייחס ליישום חיצוני של השליכט. העבודה מתחילה בהרכבת פיגומים (במידת הצורך), על פי נהלי הבטיחות, וכעת ניתן להתחיל בעבודות ההכנה והצביעה. כשמדובר בשיפוץ בניין קיים יש צורך בטיפול בסדקים פוטנציאליים, וכן השכרת מכונה השוטפת את האבק שהצטבר בקירות ע"י לחץ מים חזק, וגם תסיר צבע מתקלף וחלקי טיח רופפים.

 

טיפ לסדקים גדולים: הגמישות של השליכט מאפשרת לו להתמתח ולחפות על סדקים הקטנים מ-1 מ"מ. לקירות בעלי סדקים רחבים יותר ממילימטר אחד – מומלץ לעטוף את המבנה ברשת מיוחדת ועליה ליישם את השליכט. פעולה זו מגדילה את הגמישות בעשרות מונים ומונעת הופעה של סדקים וחורים רחבים ועמוקים. הטיח עליו החומר מיושם צריך להיות ישר ככל האפשר, לפני יישום החומר יש למרוח פריימר. את כמות הפריימר נהוג למרוח בכמות של 50-60 מ"ר לגלון.

 

פיקחו עין! שהפועל לא יוסיף מים לפריימר כדי לחסוך בעלויות, זה פוגע באיכות העבודה ועמידות החומר. חברות שונות המשווקות את החומר ממליצות לעתים גם על יישום שכבת דבק גמישה מעל הפריימר עם רשת אינטרגלס, כדי ליצור שכבת הגנה נוספת לקיר. המשמעות היא כמובן תוספת תשלום, גם על החומר וגם על העבודה, אך התמורה היא קיר חזק הרבה יותר. הפריימר מיושם על הקירות באמצעות רולר או בהתזה. לאחר היישום יש להמתין 24 שעות או עד ייבוש סופי. אחרי 24 שעות של המתנה יש לבדוק באמצעות נגיעה אם הפריימר יבש לגמרי. אם עדיין לא התייבש לגמרי יש להמתין עד ייבוש מלא.

 

כעת הגיע שלב היישום

 

  1. מריחת השליכט והמתנה לייבוש חלקי – אנשי מקצוע רבים נוטים לדלג על שלב ההמתנה מתוך רצון לחסוך זמן, אל תאפשרו זאת.
  2. מריחה בתנועות מעגליות ליצירת הטקסטורה המבוקשת. הטקסטורה נקבעת על פי גודל וכמות הגרגרים ולכן יש לחשוב על כך עוד בשלב בחירת השליכט.

 

שיטת היישום היא מריחה-שפשוף-מריחה-שפשוף. הזמן הממוצע בין מריחה לשפשוף יהיה בין דקה אחת לשתיים. חשוב להקפיד שהפועל ימרח את החומר עד עובי הגרגר ולא שכבה עבה יותר. העבודה על כל קיר ולא משנה מה גודלו, חייבת להסתיים בפעם אחת. שכן עבודה בשלבים גורמת לסימני חיבורים מכוערים.

 

חשוב גם לציין שלא ניתן לתקן תקלות נקודתיות ואם יש בעיה יש צורך לבצע את כל המקטע שוב. חובה לשים לב שבעל המקצוע מערבב את השליכט לפני השימוש, כדי להבטיח אחידות של החומר ושהגרגירים לא שקעו מטה. האמור לעיל הינו באופן כללי, אך יתכנו הבדלים קטנים בין הוראות היצרנים השונים. היישום חייב להתבצע על ידי איש מקצוע שמסוגל להשיג תוצאה חלקה וישרה ללא שקעים וללא שיפועים, ובמרקם המבוקש. צביעה מקצועית, תבטיח לכם שקט נפשי לאורך שנים רבות – גם במראה וגם בהגנה מרטיבות.

 

שליכט צבעוני

 

תחליפי השליכט הצבעוני – המובילים מביניהם

 

לקירות חוץ

 

  • צבע חיצוני גמיש. דומה מאוד לשליכט הצבעוני במרבית התכונות, בחלקן אף עולה עליו ובנוסף הוא גם יותר זול. החיסרון של הצבע הגמיש הוא המראה השונה והחלק שאינו בעל טקסטורה, אם כי ישנם צבעים גמישים בעלי טקסטורה חלקית.

 

  • האפשרות הנפוצה השנייה, לצד שליכט אקרילי, היא שליכט מינרלי, המבוסס על חומרים טבעיים שנותנים לו מראה טבעי במיוחד. הוא בעל עמידות גבוהה למזג האוויר ומונע הצטברות של עובש ופטריות בתוך הקיר. מגיע ב-10 גוונים ייחודיים.

 

  • ‘רב גמיש’ הוא ציפוי אקרילי גמיש, מהווה חלופה לשליכט הצבעוני והמינרלי, מגיע במגוון גימורים דקורטיביים ומרקמים עדינים וגסים. היתרון הגדול שלו, הוא הגמישות הרבה שלו, הכפולה משל השליכט האקרילי (מאפשר סגירת סדקים עד 2 מ”מ), מה שהופך אותו לשכבת ההגנה המומלצת במקרה של סדקים רציניים.

 

  • אפשרות נוספת היא צביעה של הבית בצבע חיצוני משוריין ובכך לחזק את תשתית הבית למשך עשר שנים לפחות. התהליך הזה יותר זול מהשליכט ב60% אך פחות עמיד.

 

לקירות פנים

 

  • ישנם צבעים פנימיים בעלי מרקם דומה לשליכט: ביניהם טיח דקורטיבי או טיח סטוקו. ועוד בסדרה: אפקט קסיופאה או ונוס, שהם צבעים היוצרים אפקט נצנוץ.

אז חבר'ה, הגיע הזמן לתת לבית שלכם מראה צעיר ויפהפה, בפרט אם אתם רוצים שצעירות (שמתעניינות בקניית בית…) יחזרו אחריו… פנו עכשיו לאחד הצבעים המומחים שלנו, לא תתחרטו!

מולי ברקת
ברקת שיפוצים

מנהל פורום שיפוצים ויועץ

חברת ברקת שיפוצים בהובלתו של מולי ברקת מבצעת שיפוצים רבים ומגוונים בתחום בכל איזור המרכז' החברה בעלת ניסיון רב בתחום ומספקת פתרונות לבתים פרטיים, עסקים ומוסדות. לחברה צוות מקצועי מאוד שפועל באופן שקוף מול הלקוחות ומשרה תחושת ביטחון ואמינות. מולי הינו קבלן רשום מספר 35765

מידע נוסף על מנהל הפורום

שאלות גולשים מהפורום בנושא שליכט צבעוני

שליכט צבעוני

מה קורה לקיר שנצבע בשליכט צבעוני ללא פריימר מגוון ?

הודעות בפורום פורום שיפוצים 09/09/2013
הפיכת שפריץ מותז ישן לשליכט צבעוני .

שלום רב ישנו קיר ישן חיצוני מעוניין להכין את הקיר נכון ולעבור לשליכת אקרילי חיצוני קיבלתי כמה המלצות לא יודע מה נכון 1-  לגרד את הבליטות ,לשטוף בלחץ מים , ביג'יבונד צמנט וחול ים, ואז שליכט...

הודעות בפורום פורום שיפוצים 06/08/2013
ריצוף על גרנוליט

שלום, שטח הגינה מרוצף עם אבני גרנוליט, חלק מהאבנים שקעו וחלק התרוממו ולא נמצאות על אותו קו. האם ניתן ניתן למרוח חומר על כל השטח כגון שליכט צבעוני / כמלט   ולייצר ריצוף חלק, יפה וחזק בתודה

הודעות בפורום פורום שיפוצים 05/11/2018
טיח חיתוני

ביצעתי לפני 4 שנים  פירוק של שפריץ וביצוע טיח חדש כולל שליכט צבעוני לאחר מספר חודשים החלו להופיע סדקים בטיח  כעת אני מעוניין לבצע תיקון מחדש והוצע לי שני אפשרויות  1 - פיורק עד הבלוק וביצע...

הודעות בפורום פורום שיפוצים 22/05/2014