» » בנייה קלה - מדריך למשתמש

בנייה קלה - מדריך למשתמשיותר ויותר אנשים בוחרים לעבור לבנייה קלה, היא זולה יותר, מהירה יותר, פושטה יותר, ואפילו שומרת על הסביבהאם אתם מתכננים מעבר דירה חדשה או לבצע שיפוצים בבית בקרוב כדאי שתבררו על בניית בית בשיטת בנייה קלה. בנייה קלה קיימת בארץ כבר 40 שנה וכיום השימוש בה התרחב, הסיבה לכך היא העליות הזולות של הבנייה ויתרונותיה.


מהי בנייה קלה?


בנייה קלה שנקראת גם בניה מודולארית ובנייה מתועשת היא בנייה של בניין או חלקי מהבניין כך שהחתכים של קירות בחוץ ומחיצות הפנמיות שלו שוקלים פחות מ- 50 ק"ג ליחידת שטח למ"ר והחתכים של הרצפות והתקרות קטנים מ- 250 ק"ג ליחידת שטח למ"ר שיטת בנייה קלה נפוצה מאוד בארצות הברית ובאירופה.


בנייה קלה – עלות


בנייה קלה זולה יותר מבניה רגילה, הסיבה לכך הוא זמן העבודה הקצר, בנייה קלה מתבצעת הרבה יותר מהר מבניה רגילה ודורשת הרבה פחות משאבי זמן וכוח אדם, קרי משפצים. בנוסף לכך בזמן הבנייה הקלה לא צריך להתפנות מהמבנה (במקרים של תוספות או הרחבה).

עלות הבנייה משתנה, לפי גודל המבנה יודעים כמה חומר גלם דרוש למטרת ההרכבה ולפיכך כמה תעלה הבנייה.

שלד המבנה עשוי מפלדה או אלומיניום. מילוי השלד עשוי מאלומיניום מבודד שעוביו הוא בין 7.5 ס"מ ל- 15 ס"מ. האלומיניום ממולא בפוליסטירן מוקצף ומחזיק את הפנל, הפוליסטירן מהווה בידוד תרמי. שיטת בנייה קלה היא שיטה מדויקת, המבנה בנוי בדיוק כמו שתוכנן כך שאין עלויות נוספות.


בנייה קלה – יתרונות


בשיטת הבנייה הרגילה שלד הבניין עשוי מיציקות בטון ובניהם בלוקים הדבוקים באמצעות בטון. שיטת הבנייה הישנה דורשת זמן ומשאבים רבים (מנופים, טרקטורים, משאיות בטון, משאבת בטון ועוד). תוך כדי הבנייה לא ניתן לגור במבנה גם אם מדובר בהרחבה או תוספת. בנייה קלה לא דורשת את התערבותם של הכלים הכבדים הללו וניתן לגור במבנה במהלך הבניה.

לאחר שמכינים את השטח מגישים את תוכנית הבנייה לרשויות וביצוע הבנייה כולל את כל מרכיביו החיצונים הכולל: דלתות, תריסים, חלונות, אינסטלציה, מערכת חשמל, חיפוי רצפה וקירות ועוד.

בנייה קלה היא בנייה נקייה, במהלך הבנייה אין כמעט אבק ואין צורך בפועלים רבים (עלות נמוכה יותר). בנייה זו גם ידידותית לסביבה, זיהום האוויר שלה נמוך יותר (אין פליטת אבק רבה), אין רעש כי אין שימוש בפועלים רבים ובכלים גדולים, פסולת הבניין קטנה ועוד. כמו כן משפצים רבים עברו להתמחות בבנייה כזו.


בנייה קלה - עמידות


בכל הנוגע לעמידות בניין אין לכם ממה לחשוש, בנייה קלה אולי נקראת "קלה" אך היא חזקה מאוד, חוזק הפנל הוא בעל עמידות לתנודות קרקע במקרים של רעידת אדמה.


בידוד תרמי ואקוסטי


הפנלים של בנייה קלה הם מבודדים ולכן הם משמשים כווסתים לטמפרטורה בבית. ביום חם לא מרגישים את החום בתוך הבית וביום קר לא מרגישים את הקור בתוך הבית.

הבידוד מאפשר חיסכון בחשמל מפני שאין צורך להפעיל את המזגן לחימום או לקירור הבית. כך גם בנוגע לרעשי הסביבה, השלד המיוחד של בנייה קלה מעניק לבית בידוד תרמי ומרחיק ממנו את הרעש שמסביב לבית.בימים בהם מדברים הרבה על החשש מרעידות אדמה, אי אפשר שלא לציין שמבנים בבנייה קלה עמידים בפני רעידות אדמה בגלל החוזק של הפנאלים השונים

עוד באותו נושא

שיפוצים עבורכם

שיפוצים עבורכם

הכל על שיפוצים אנחנו שמחים לעמוד לרשותכם באחד התחומים החשובים ביותר שאתם עומדים בפניו - שיפוץ. מדובר על השקעות גדולות בדרך כלל, החלטות רבות...

כל מה שצריך לדעת על כיורים למטבח

כל מה שצריך לדעת על כיורים למטבח

ביקור במטבח בימינו הוא ביקור בחווה משוכללת, כל מה שנותר לנו הוא לבשל, והרבה כיורי מטבח שיש לכם בבית הם לא מה שהיו פעם, בזמן...

מחירון חומרי בניין

מחירון חומרי בניין

לפני שאתם מתחילים לחשוב על שיפוץ הבית, תקראו כמה עולים חומרי בניין, ככה תוכלו לתכנן את התקציב שלכם טוב יותר עבודות בניה פשוטות (ופשוטות...

חומרי אינסטלציה - כמה הם עולים לנו?

חומרי אינסטלציה - כמה הם עולים לנו?

אל תתפשרו, לשירותכם מחירון לחומרי אינסטלציה לפי נתוני משרד התעסוקה, אינסטולטורים הם בעלי המקצוע העצמאיים המקבלים את מספר הקריאות הגבוהה...

שיפוץ דירה – טרנדים 2019

שיפוץ דירה – טרנדים 2019

מתכננים שיפוץ דירה בשנה זו? הגעתם למקום הנכון. במאמר זה אנו נסקור את מיטב הטרנדים בתחומי שיפוץ דירה ועיצוב הפנים לשנת 2016 ועם מגוון אפשרויות...