» » עבודות איטום – לטייל על גגות אטומים

עבודות איטום – לטייל על גגות אטומים

אחת מאהבותיי הגדולות היא לטייל על גגות. למה? התירוצים הם רבים...: איטום, רעפים שבורים, שיפועים מתעתעים. כשרק עולה ההזדמנות לטפס על גג, אני מחייכת בשמחה; הרי רק חיפשתי סיבה טובה לטייל שוב על הקצה, אל שיאו של שיפוע, לראות את העולם מלמעלה... להרגיש את האדרנלין זורם שוב בעורקים בזמן שבודקת מרזב ישן כשהקצה של הגג ממש, אבל ממש קרוב.
 
יצא לי פה ושם בחיי להקים גג מיוחד ויצירתי, קורות פלדה מונפות אל על בעזרת מנופים כבדים, לרתך בגובה של 12 מטר מעל הקרקע על קצה קיר בעובי 20 ס"מ כי למסגר יש פחד גבהים.
 
אך מעבר להנאה האישית, גגות הוא תחום שרמת ההקפדה חייבת להיות גבוהה במיוחד. אחרת, שלל צרות יכולות לנחות על הדיירים, הבית עשוי לדלוף או שיהיה חם מדי או שפשוט מאבדים חלל נפלא שניתן היה ליהנות ממנו.
 
ישנם שלושה סוגי גגות עיקריים:

גג ישר – התנהגותו כשל מרפסת גדולה, איטום גג יהיה דומה לאיטום מרפסות
גג רעפים – גג הבנוי ממבנה בסיסי ומצופה רעפים.
גג משולב – אשר חלקו רעפים וחלקו גג ישר.
 
ישנם סוגים רבים של רעפים בשוק;

הנפוצים ביותר הם האדומים העשויים חימר,
רעפים אחרים בנויים משורות של פח מצופה בחומר לבידוד טרמי ויכולים להגיע בצבעים שונים,
רעפים מסוג רב רעף הם רעפים העשויים מזכוכית שקופה
וכן - רעפים מאבן ציפחה (אשר גגותיה של לונדון מצופים בהם).
 
כמובן שניתן לקרות בית מחומרים רבים נוספים, ישנם גגות זכוכית קבועים או נפתחים עם מנגנון חשמלי, בעיקר לסגירות קטנות יותר כמו פטיו או מרפסות.
 
המלצותי הן:

תמיד כדאי לבצע את התקרה האחרונה של המבנה עם בידוד טרמי גבוה. על מנת להפחית באופן משמעותי את חדירת החום לבית יש להוסיף פחות חומר מבודד אחד על התקרה, כמו פיזור לוחות פוליאוריתן או קלקר לפני הריצוף או לפני שכבת הציפוי האחרונה.
 
לשם איטום גג – ניתן להניח יריעות זפת המשמשות כשיטה ידועה ובטוחה יחסית לאיטום בפני חדירות מים. בנוסף, בשנים האחרונות הופיעו חומרים רבים חדשים בתחום האיטום, חלקם הגדול נוצר במריחה של מעין שכבת גומי גמיש ולא חדיר למים בצורה כזו שתנועות המבנה וסדקים שנוצרים לאורך הזמן ברצפת הבטון לא מקלקלים את המשטח.
 
לכל יישום של חומר איטום למים, הדבר החשוב ביותר, הוא יציקה מאוד ישרה ונקייה לפניו עם שיפוע טוב לכיוון הניקוז, חשוב בעיני במיוחד להקפיד על "מדה" איכותי ועשוי נכון אף יותר מחומר האיטום העליון המונח עליו.

יש ל"עלות" עם חומר האיטום אל מעקה הגג לגובה של לפחות 40 ס"מ. תמיד שמחה לראות את הקונטור העליון (שהוא המקום שעליו מונח הקופינג שאף הוא מצופה ואטום גם).
 
ריצוף גג – כיום מחירי גרנית פורצן עשויים להפתיע לטובה, והייתי ממליצה על שימוש בזה לשם ריצוף לגג או מרפסת. כדאי לפתוח פוגות (שהם המרווחים בין הבלטות) של לפחות 3 מ"מ על מנת לאפשר לרובה (שהוא חומר האיטום שסוגר בין הפוגות של הריצוף) לחדור היטב.
ממליצה על הרובה ההיפוקסי לעבודות חוץ, שווה בעיני את תוספת המחיר הנדרש לשימוש בחומר זה.
באזורים אלה יש לבחור ריצוף בגדלים קטנים יחסים על מנת לאפשר שיפוע אחיד וטוב יותר לכיוון הניקוז. (ממליצה על גודל של 30/30 או קרוב לזה) כמובן שככל שהשטח קטן יותר יש להקפיד שהמרצפת תהיה קטנה יותר.
 
סגירת רעפים מפנים הבית – ממליצה בחום, כדאי לצפות את גג הרעפים בחומר איטום מצידו הפנימי כגון יריעות BTI או צמר סלעים ולסגור אחריו בגבס. הדבר מפחית באופן משמעותי את חדירת החום לבית.
אפשרות טובה נוספת היא להקציף שיכבת פוליאוריתן על שטח הגג הפנימי. יישום כזה בונה איטום מצוין ואף מחזיק היטב את הרעפים. כדאי מאוד לכסות בגבס אחרי חומרי הבידוד.
 
נקודה למחשבה: דודי שמש על הגג

אחת הבעיות הגדולות על גגות וסיבה רווחת לחדירות מים לגג היא נזילות הנוצרות מדודי שמש. כדי למנוע את הבעיה אפשר להרכיב את דוד השמש על "פיילה" בגודל של 60x60 ס"מ העשויה מפלסטיק עמיד UV  או נירוסטה, יש לחזק היטב את הגג ולהוציא מהפיילה צינור ניקוז נפרד. יש להקפיד שהפיילה מונחת על איזור ישר מאוד ולדאוג לאטום אותה מסביב, כדי למנוע "בריכות" מתחתיה.
 
המאמר נכתב על ידי מיכל יקל מחברת "נגיעות של צבע" – שמואל הנגיד , הרצליה,  054-4578132

הקישורים באתר נעשו על ידי עורכי האתר ועל אחריותם בלבד.

עוד באותו נושא

שיפוצים עבורכם

שיפוצים עבורכם

הכל על שיפוצים אנחנו שמחים לעמוד לרשותכם באחד התחומים החשובים ביותר שאתם עומדים בפניו - שיפוץ. מדובר על השקעות גדולות בדרך כלל, החלטות רבות...

כל מה שצריך לדעת על כיורים למטבח

כל מה שצריך לדעת על כיורים למטבח

ביקור במטבח בימינו הוא ביקור בחווה משוכללת, כל מה שנותר לנו הוא לבשל, והרבה כיורי מטבח שיש לכם בבית הם לא מה שהיו פעם, בזמן...

מחירון חומרי בניין

מחירון חומרי בניין

לפני שאתם מתחילים לחשוב על שיפוץ הבית, תקראו כמה עולים חומרי בניין, ככה תוכלו לתכנן את התקציב שלכם טוב יותר עבודות בניה פשוטות (ופשוטות...

חומרי אינסטלציה - כמה הם עולים לנו?

חומרי אינסטלציה - כמה הם עולים לנו?

אל תתפשרו, לשירותכם מחירון לחומרי אינסטלציה לפי נתוני משרד התעסוקה, אינסטולטורים הם בעלי המקצוע העצמאיים המקבלים את מספר הקריאות הגבוהה...

שיפוץ דירה – טרנדים 2019

שיפוץ דירה – טרנדים 2019

מתכננים שיפוץ דירה בשנה זו? הגעתם למקום הנכון. במאמר זה אנו נסקור את מיטב הטרנדים בתחומי שיפוץ דירה ועיצוב הפנים לשנת 2016 ועם מגוון אפשרויות...